Danışmanlık Nedir?

İnternet’te araştırma yapıldığında danışman, Bilgi ve düşüncesi alınmak üzere kendisine danışılan konusunda uzman ve deneyimli kişi olarak bilinir.

Danışmanlığın birçok dalları vardır; Gayrimenkul danışmanı, yatırım danışmanı, enerji danışmanı, ürün danışmanı, psikoloji danışmanı, evlilik danışmanı, vergi danışmanı, insan kaynakları danışmanı vb.

Türkiye’de en zor işlerden biridir. Çünkü hizmet sektörüne girdiğinden dolayı insanlar somut bir şey görmediklerinden asla aldıkları hizmetin tam olarak ne olduğunu anlamazlar. Ülkemizde reel anlamda danışmanlık almak gereksiz olarak düşünülür  zaten kendileri her şeyi biliyorlar onun içinde 50.000 TL işletme kurmak için 2000 TL danışmanlık ücreti vermek pek mantıklı gelemeyebilir. Danışmanlığa günümüzde talep giderek artmakta. Sadece yönetim alanında değil hayatın her alanında danışmanlığa çok ihtiyaç duyuluyor Hayat insanlar için de kurumlar için de karmaşıklaştıkça, doğru bilgiye olan ihtiyaç da artıyor. Danışmanlığın özü, bir kişiye ya da bir kuruma doğru karar aldırtacak iyi bir fikir vermektir.

İyi bir danışman, para ve zaman kaybını önleyip şirketin ilerlemesini sağlar. Alanında uzman bir danışman, üst yönetimin konuları daha berrak bir zihinle değerlendirilmesini ve doğru kararlar almasını sağlar. Konusunda bilgi ve deneyim sahibi bir danışmanın iyi bir fikri gerçekten fark yaratır ve paha biçilmezdir. Bazı danışmanlarla çalışması kolay bazılarıyla zordur. Kimisi güler güzü kimisi asık suratlıdır. ama bunun hepsi ikinci planda gelen özelliklerdendir. Bir danışman bütün bunlardan önce bilgili, deneyimli ve güvenilir olmalıdır. Danışman da bu özelliklerden bir tanesinin bile eksik olması, onunla çalışmamak için yeterli bir nedendir. Danışmanlar sadece tavsiye vermez; doğru kararı hayata geçirmek için insanları ve şirketleri ikna etme çabası da gösterirler.


[contact-form-7 id=”316″ title=”Home 1″]

Bir cevap yazın