Google Nedir?

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google ne zaman kurulduğu merak konusu oldu.

Google Nedir?

4 Eylül 1998’de kaliforniya’da “Don’t be evi” (kötü olma) sloganıyla kurulan Google, başta internet araması olmak üzere çevrim içi bilgi dağıtımı ve reklam teknolojileri gibi birçok alana yatırımlar yapıp hizmet veren çok uluslu bir Amerikan şirketidir.

Google’ın Kuruluş Hikayesi

Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. 16 yıl önce özel bir şirket olarak kurulan Google, 19 Ağustos 2004’te halka sunuldu. Bu dönemden itibaren Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt 2024’e kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu Dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir.

Toplam 56 bin çalışanı olan ve dünya çapındaki veri merkezlerinde 1 milyondan fazla sunucunun çalıştığı bilinen Google’ın 1 milyardan fazla arama isteği işlediği, kullanıcılar tarafından oluşturulan verinin günlük 24 petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Google, 2001 yılından bu yana ağırlıklı olarak küçük girişim sermayeli şirketlere odaklanarak, birçok şirket satın aldı.  Google’ı çok büyük bir bilgisayar bilimi ile yazılmış ve geliştirilmiş tamamen kullanıcı dostu bir arama motoru olmanın yanı sıra, kendi içerisinde pek çok araçları barındıran web teknoloji grubu olarak tanımlanabilir.

Google’ın Kelime Anlamı Nedir?

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın  bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır. Google dünyanın en büyük arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır.


[contact-form-7 id=”316″ title=”Home 1″]

Bir cevap yazın