İnterneti İlk Bulan Kişi Kimdir

Vinton Cerf, 1970’li yıllarda üniversiteyi yeni bitirmişti. Yirmili Yaşların sonunda bir matematik mühendisiydi. doğuştan kulakları duymayan carinne’e aşık oldu Carinne, Kimseyle iletişim kuramıyor telefonla bile konuşamıyordu. California Üniversitesi Matematik Mühendisliği’nde bilgisayarlar arası bilgi transferiyle uğraşan Cerf’in İse tek isteği karısını mutlu etmekti. internet, o zamanlar askeri amaçla kullanılan bir sistemden ibaretti. sivillerin kullanmadığı internet kısa sürede 200 ayrı sivil kurumuna yayıldı Cerf Bugün, ”Karım artık üniversitede okuyan oğlumuzla bile internet yoluyla konuşabiliyor. kim bilir belki de interneti karımı mutlu edebilmek için icat etmişimdir” diye konuştu.

İNTERNET NEDİR?

İnternet aslında ‘ağlararası iletişim‘ anlamına gelir ve bireye, tüm telekomünikasyon ağlarının bir başka bireyle iletişim kurması için verdiği imkanı tanımlar.

Bir başka deyişle internet ‘ağların ağları‘dır. Yani ağlar arasında bilgi taşımacılığı sağlar. Bilgi otobanı terimi de interneti tanımlamak için kullanılabilir. Bu tanımlamalardan dolayı birçok kişi interi bir konsept ya da soyutluk olarak görür. Aslına bakılırsa bu inanış aşağı yukarı doğrudur. intergovernance.org sitesini yöneten profesör Milton Mueller, 2014 yılında Time dergisi için yazdığı makalesinde interneti ‘bir nesnedense daha çok bir süreç‘ olarak tanımladı.


[contact-form-7 id=”316″ title=”Home 1″]

Bir cevap yazın